Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Piecki
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Jak rozpocząć działalność gospodarczą

Szczegóły informacji

Jak rozpocząć działalność gospodarczą

Informacja ogłoszona dnia 2011-01-11 14:09:20 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne, informacja należąca do archiwum

Akapit nr 1 - brak tytułu

Osoba fizyczna, chcąca rozpocząć działalność gospodarczą, musi złożyć w urzędzie gminy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Rejestracja działalności gospodarczej odbywa się urzędzie Gminy właściwej wg miejsca zamieszkania z zamiarem pobytu stałego - dla przedsiębiorcy polskiego lub wg adresu zakładu głównego na terenie Polski - dla przedsiębiorcy „zagranicznego".

Z dniem 31 marca 2009r. zmieniły się zasady zgłaszania działalności gospodarczej. W efekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej weszła w życie koncepcja tzw. "jednego okienka" będąca przejawem działań służących etapowemu i radykalnemu uproszczeniu procedury rozpoczynania działalności gosp. przez osobę fizyczną.

Osoba fizyczna, chcąca rozpocząć działalność gospodarczą, musi złożyć w urzędzie gminy jeden zintegrowany wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Wniosek ten jest jednocześnie:
- wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej(Urząd Gminy) ,
- wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON - Urząd Statystyczny),
- zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (NIP - Urząd Skarbowy),
- zgłoszeniem płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszenie oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (ZUS lub KRUS).

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (formularz) stanowi równocześnie:
- wniosek o zmianę danych we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
- wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej,
- wniosek o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej,
- zawiadomienie o zaprzestaniu wykonywania (likwidacji) działalności gospodarczej.

Zgodnie z ustawą Prawo działalności gospodarczej wniosek może wpłynąć do urzędu gminy:
- jako formularz papierowy, przyniesiony przez samego przedsiębiorcę lub jego pełnomocnika,
- jako formularz papierowy, przesłany listem poleconym, z notarialnym potwierdzeniem własnoręczności podpisu wnioskodawcy,
- elektronicznie - za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej.

Ważne!
Rejestracja działalności gospodarczej odbywa się urzędzie gminy/miasta właściwej wg miejsca zamieszkania z zamiarem pobytu stałego - dla przedsiębiorcy polskiego lub wg adresu zakładu głównego na terenie Polski - dla przedsiębiorcy „zagranicznego".

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej znajdziesz na stronie Ministerstwa Gospodarki lub urzędu gminy - wniosek EDG-1

Wniosek o rejestrację firmy oraz wniosek o zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej są zwolnione z opłaty.

Potrzebny dokument: dokument tożsamości (tylko!)

Urząd gminy w ciągu 3 dni przesyła dane z wniosku do urzędu statystycznego, ZUS (lub KRUS) i urzędu skarbowego.
Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku (data rozpoczęcia działalności nie może być wcześniejsza od daty złożenia wniosku w urzędzie gminy), od tego też dnia obejmują przedsiębiorcę wszystkie procedury prawno - podatkowe i księgowe. Wyjątkiem od tej reguły jest prowadzenie działalności gospodarczej określonego rodzaju, tj. podlegającej reglamentacji - w takich przypadkach działalność gospodarczą można rozpocząć dopiero po uzyskaniu przewidzianych prawem koncesji, zezwoleń czy wpisów.

Ważne!


Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest tylko zgłoszeniem identyfikacyjnym dla celów podatkowych oraz zgłoszeniem płatnika składek ZUS, w związku z czym w uzasadnionych przepisami prawa przypadkach (o których mowa w kolejnych rozdziałach dot. rejestracji działalności gospodarczej, tj. Urząd Skarbowy i ZUS) przedsiębiorca będzie zmuszony pojawić się w urzędzie skarbowym lub ZUS-ie w celu dokonania dodatkowych czynności lub zgłoszeń, np. w przypadku przedsiębiorców deklarujących podjęcie czynności w zakresie podatku VAT konieczne jest dokonanie rejestracji w urzędzie skarbowym właściwym dla tego podatku poprzez złożenie druku VAT-R.

Ważne!

Wszystkie zmiany dotyczące stanu faktycznego i prawnego (każdą zmianę danych, które zostały podane przy wpisie) oraz fakt zawieszenia, wznowienia lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej (wykreślenie firmy) należy zgłosić w urzędzie gminy lub w urzędzie właściwym ze względu na charakter zmiany (np. zmianę numeru konta można zgłosić bezpośrednio w urzędzie skarbowym) w ciągu 14 dni od ich zaistnienia.

Podejmowanie działalności gospodarczej w formie Spółki cywilnej

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej składa każdy ze wspólników z osobna, zgodnie ze swoim adresem zamieszkania. Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą jest każdy ze wspólników spółki cywilnej z osobna, a nie spółka cywilna jako taka.

Ważne!

Niezależnie od dokonania zgłoszenia działalności gospodarczej przez wspólników spółki cywilnej, osoby fizyczne tworzące tę spółkę powinny zawrzeć umowę spółki cywilnej (najlepiej w formie pisemnej).

Koncesje, zezwolenia i działalność regulowana

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają uzyskania koncesji, zezwoleń, uprawnień lub wpisu do rejestru działalności regulowanej
Obowiązek uzyskania koncesji, zezwolenia lub uprawnień wynika z:
- ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
- ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej lub
- innych ustaw regulujących szczegółowo dany rodzaj działalności.

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Piecki
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Elżbieta Nadolna
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2011-01-11
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Elżbieta Nadolna
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2011-01-11 13:41:54
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2011-01-11 14:09:20
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2011-09-26 09:01:26
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2459 raz(y)