ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Piecki
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ogłoszenia

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

OBWIESZCZENIE Wójta Gminy Piecki z 9 listopada 2016 r.

Informacja ogłoszona dnia 2016-11-09 13:50:54 przez Tyberiusz Maksymow

Akapit nr 1 - brak tytułu

OBWIESZCZENIE
Wójta Gminy Piecki
z 9 listopada 2016 r.
 
Na podstawie art. 46 pkt 2, art. 48, art. 49 w związku art. 57 ust 1 pkt 2 oraz art. 58 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 353)
podaję do publicznej wiadomości informację

o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu pod nazwą: „Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Piecki na lata 2016-2022”. Zgodnie z art. 48 ust. 1 i 2 ww. ustawy, organ opracowujący projekt dokumentu może po uzgodnieniu z właściwymi organami, odstąpić od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli uzna, że realizacja postanowień danego dokumentu nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko.
Zgodnie z wymogami ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko na podstawie art. 48 ww. ustawy, Wójt Gminy Piecki upoważnił Pana Pawła Strączka i Pana Andrzeja Pakulskiego, prowadzących działalność gospodarczą pod nazwą: PERITUS Paweł Strączek Andrzej Pakulski, spółka cywilna z siedzibą w Olsztynie przy ul. Tarasa Szewczenki, 10-274 Olsztyn do występowania w imieniu Gminy Piecki przed organami publicznymi w procesie uzgodnienia odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Pismo w tej sprawie, skierowane do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Warmińsko Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie zostało wysłane w dniu 11 października 2016 roku.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie pismem z dnia 21 października 2016 roku, znak: WOOŚ.410.147.2016.MT uzgodnił odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do projektu dokumentu pn. „Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Piecki na lata 2016-2022”.
Jednocześnie Warmińsko Mazurski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Olsztynie w piśmie znak ZNS.9022.2.142.2016.W z dnia 31 10 2016 wyraził zgodę na odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu.
 
UZASADNIENIE ODSTĄPIENIA
Odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu pn.: „Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Piecki na lata 2016-2022” zawierające informacje o uwarunkowaniach o których mowa w art. 49 ustawy z dnia
3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U.
z 2016 r. poz. 353 z późn. zm.)
 
1.Charakter działań przewidzianych w dokumencie
  1. Stopień w jakim dokument ustala ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć,
  2. w odniesieniu do usytuowania, rodzaju i skali tych przedsięwzięć
Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Piecki na lata 2016-2022 (dalej: LPR) został przygotowany aby precyzyjnie zidentyfikować potrzeby w zakresie rewitalizacji obszarów zdegradowanych w sferze społecznej, ekonomicznej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej na terenie Gminy Piecki w celu dalszego przeznaczenia środków finansowych na działania w tym zakresie. Celem LPR jest wyprowadzenie ze stanu kryzysowego wskazanych w dokumencie obszarów zdegradowanych poprzez wdrożenie programu rewitalizacji, który zapewni przeciwdziałanie wykluczeniu i marginalizacji wyznaczonych obszarów oraz polepszy jakość życia mieszkańców Gminy Piecki.
W ramach LPR wyznaczone zostały cele i działania sformułowane na podstawie zidentyfikowanych problemów i potrzeb, których celem jest ograniczenie lub eliminacja zjawisk negatywnych.
Cele strategiczne Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Piecki na lata 2016-2022
w sferze gospodarczej oraz społecznej, przedstawione zostały na stronie 56 projektu rzeczonego dokumentu.
Projektowany dokument nie wyznacza ram dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, ponieważ planowane do realizacji projekty nie zaliczają się do kategorii przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Zostało to jednocześnie potwierdzone następującymi dokumentami:
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie pismem z dnia 21 października 2016 roku, znak: WOOŚ.410.147.2016.MT uzgodnił odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do projektu dokumentu pn. „Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Piecki na lata 2016-2022”.
Warmińsko Mazurski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Olsztynie w piśmie znak ZNS.9022.2.142.2016.W z dnia 31.10.2016 wyraził zgodę na odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu.
  1. Powiązania z działaniami w innych dokumentach
Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Piecki na lata 2016-2022 jest narzędziem wprowadzania zmian na obszarze gminy, dlatego został opracowany w powiązaniu
z istniejącymi dokumentami o charakterze strategicznym, obowiązującymi w Gminie Piecki, powiecie mrągowskim oraz dokumentami o charakterze krajowym.
Analizie poddano następujące dokumenty:
- Strategia Rozwoju Kraju 2020
- Strategia Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Warmińsko Mazurskiego
- Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko Mazurskiego na lata 2014-2020
- Strategia Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Mrągowskiego na lata 2007-2020
- Strategia Rozwoju Gminy Piecki na lata 2014-2020
- Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Piecki na lata 2016-2022
- Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla obszaru gmin położonych na terenie powiatu szczycieńskiego, mrągowskiego oraz nidzickiego
Cele strategiczne Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Piecki na lata 2016-2022 zostały powiązane z celami zawartymi w wymienionych dokumentach strategicznych na zasadzie podobieństwa i zbieżności zapewniając tym samym kompleksową i zharmonizowaną rewitalizację. Uwarunkowania lokalne, opis stanu obecnego, identyfikacja poszczególnych obszarów problemowych oraz obszary działań zgodne są z lokalnymi oraz ponadlokalnymi dokumentami strategicznymi.
  1. Przydatność w uwzględnieniu dokumentów środowiskowych, w szczególności
    w celu wspierania zrównoważonego rozwoju, oraz we wdrażaniu prawa wspólnotowego w dziedzinie ochrony środowiska
Wyznaczone w dokumencie LPR cele strategiczne są zgodne z założeniami polityki zrównoważonego rozwoju, przede wszystkim zrównoważonego wykorzystania zasobów środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju infrastruktury. Cele strategiczne LPR uwzględniają również aspekty środowiskowe zawarte w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla obszaru gmin położonych na terenie powiatu szczycieńskiego, mrągowskiego oraz nidzickiego, w tym między innymi:
- racjonalizacja zużycia energii,
- ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery,
- zwiększenie produkcji energii z OZE.
  1. Powiązania z problemami dotyczącymi ochrony środowiska
Działania przedstawione w dokumencie LPR mają powiązanie z problemami dotyczącymi ochrony środowiska w Gminie Piecki zawartymi w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla obszaru gmin położonych na terenie powiatu szczycieńskiego, mrągowskiego oraz nidzickiego takimi jak:
- braki w zakresie termoizolacji budynków indywidualnych i publicznych oraz
w nowoczesnych technologiach, pozwalających na oszczędzanie energii
- niedostateczna promocja działań ekologicznych i zwiększanie świadomości społeczności lokalnej.
Jednym z celów strategicznych zawartych w dokumencie Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Piecki na lata 2016-2022 jest cel pn.: „Zwiększenie atrakcyjności gospodarczej
i utrzymanie atrakcyjności środowiskowej Gminy Piecki”, a także „Modernizacja stanu technicznego i zmniejszenie energochłonności budynków i infrastruktury”, co stanowi odpowiedź na wskazane powyżej problemy dotyczące ochrony środowiska.
 
2. Rodzaj i skala oddziaływania na środowisko
  1. Prawdopodobieństwo wystąpienia, czas trwania, zasięg, częstotliwość
    i odwracalność oddziaływań
Projekty rewitalizacyjne zaplanowane w dokumencie LPR nie wiążą się z oddziaływaniem na środowisko o zasięgu ponadlokalnym, a także nie charakteryzują się długotrwałym
i nieodwracalnym oddziaływaniem związanym z emisją, wykorzystaniem zasobów naturalnych czy wystąpieniem awarii przemysłowej.
  1. Prawdopodobieństwo wystąpienia oddziaływań skumulowanych lub transgranicznych
Gmina Piecki nie jest położona w pasie nadgranicznym, a działania planowane w dokumencie Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Piecki na lata 2016-2022 mają zasięg jedynie lokalny, na terenie miejscowości Piecki, w związku z czym nie przewiduje się wystąpienia oddziaływań o charakterze skumulowanym czy transgranicznym.
  1. Prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka dla zdrowia ludzi lub zagrożenia dla środowiska
Realizacja planowanych w LPR działań nie jest związana z wystąpieniem jakiegokolwiek ryzyka dla zdrowia ludzi ani nie powoduje zagrożenia dla środowiska. Zgodnie z założeniami przedmiotowego dokumentu zakłada się, że realizacja działań rewitalizacyjnych spowoduje korzyści dla środowiska i przyczyni się do ograniczenia emisji niepożądanych substancji.
3 Cechy obszaru objętego oddziaływaniem na środowisko
  1. Obszary o szczególnych właściwościach naturalnych lub posiadające znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, wrażliwe na oddziaływania, istniejące przekroczenia standardów jakości środowiska lub intensywne wykorzystanie terenu
W ramach wyznaczonego w dokumencie LPR obszaru zdegradowanego
i podlegającego procesom rewitalizacyjnym w Gminie Piecki występują obszary chronione (wymienione w pkt. 3b), jednak działania przewidziane w dokumencie nie oddziaływują negatywnie na cele dla których obszary chronione zostały wyznaczone. Natomiast obszary posiadające znaczenie dla dziedzictwa kulturowego występujące na terenie objętym powyższym opracowaniem są mało wrażliwe na działania w nim przewidziane. Ponadto na obszarze wyznaczonym w LPR nie występują przekroczenia standardów jakości środowiska, a teren nie jest intensywnie wykorzystany.
  1. Formy ochrony przyrody w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r.
    o ochronie przyrody oraz obszary podlegające ochronie zgodnie z prawem międzynarodowym.
Na obszarze wyznaczonym w dokumencie LPR występują następujące formy ochrony przyrody: Natura 2000 (kod obszaru: PLB280008, Dyrektywa ptasia) oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Otuliny Mazurskiego Parku Krajobrazowego – Zachód. Działanie występujące w LPR nie wpłyną negatywnie na wyżej wymienione obszary chronione.
 
Wójt           
(-) Agnieszka Kurczewska

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Piecki
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Hubert Sadownikow
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-11-09
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Hubert Sadownikow
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2016-11-09 13:49:13
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2016-11-09 13:50:54
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-11-09 13:50:54
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
949 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony