Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Piecki
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Szczegóły informacji

Zawarcie małżeństwa

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Urząd Stanu Cywilnego

Ogłoszono dnia: 2010-03-04 08:34:09

Termin załatwienia

Jeden miesiąc nie licząc dnia w którym strony złożyły zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Z ważnych powodów istnieje możliwość skrócenia terminu do zawarcia małżeństwa.

Osoba kontaktowa

Maria Bongarc

Miejsce załatwienia

Urząd Stanu Cywilnego w Pieckach, pok. nr 18

Telefon kontaktowy

89 742 11 70

Adres e-mail

m.bongarc@piecki.com.pl

Sposób załatwienia

1.Nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat 16,a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.
2.Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.
3.Małżeństwo zostaje również zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik USC następnie sporządzi akt małżeństwa. Gdy zostaną spełnione powyższe przesłanki, małżeństwo uważa się za zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego.
Osobom zamierzającym zawrzeć małżeństwo w ten sposób, kierownik USC wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci.

Miejsce odbioru

Urząd Stanu Cywilnego w Pieckach, pok. nr 18

Wymagane Dokumenty

Osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo jest obowiązana:
1)przedstawić dokument stwierdzający tożsamość .
2)złożyć pisemne zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Punkt 1 i 2 obowiązuje również przy wydawaniu zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa –do zawarcia małżeństwa podlegającego prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego.
3)Zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli wymagają tego przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Opłaty

84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa. Jeżeli zawarcie małżeństwa ma nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego poza urzędem opłata dodatkowa- 1000zł.

Uwagi

Osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo wyznaniowe wywołujące skutki cywilno-prawne zobowiązane są:
Przedstawić wybranemu kierownikowi urzędu stanu cywilnego dowody osobiste, złożyć pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, złożyć oświadczenia o nazwiskach, jakie będą nosili po jego zawarciu oraz nazwisku dzieci zrodzonych z tego małżeństwa.
Na podstawie złożonych dokumentów kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wydaje zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz oświadczenie w sprawie nazwisk małżonków i ich dzieci.Dokument ten należy przekazać duchownemu, przed którym podczas ceremonii ślubnej małżonkowie złożą oświadczenie, że chcą, aby małżeństwo wywarło jednocześnie skutki cywilno-prawne. Zaświadczenie, wydane przez Kierownika USC ważne jest przez okres 6 miesięcy od dnia jego wydania i w tym okresie związek małżeński winien być zawarty. Duchowny nie może przyjąć oświadczeń woli nupturientów, bez uprzedniego przedłożenia zaświadczenia, które wydał kierownik urzędu stanu cywilnego.
Niezwłocznie po zawarciu małżeństwa duchowny sporządza stosowny dokument, który podpisują osoby zawierające małżeństwo, świadkowie i duchowny, który przyjął to oświadczenie.
Tak sporządzony dokument po uzupełnieniu innymi danymi, duchowny przekaże w ciągu 5 dni kalendarzowych do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zawarcia małżeństwa celem sporządzenia aktu małżeństwa. Nie zachowanie tego terminu spowoduje, że nie zostanie sporządzony akt małżeństwa – oznacza to, że małżeństwu temu nie zostaną nadane skutki cywilno-prawne przewidziane w prawie polskim.
W przypadku zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilno-prawnymi w innej miejscowości – akt małżeństwa sporządza kierownik urzędu stanu cywilnego miejsca zawarcia tego związku.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 28 listopada 2014r.-Prawo o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2017r., poz. 1257 t.j.).