ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Piecki
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Akty prawne

Pobierz dane XMLAkt prawny: XLVI/201/14Drukuj informacjęAkt prawny: XLVI/201/14

Szczegóły informacji

XLVI/201/14

Rodzaj: Nieokreślony

Status: Obowiązujący

Sesja: XLVI

Kadencja: Kadencja 2010-2014

Data wejścia w życie: Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2014 r. i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty w Gminie Piecki.

Data podjęcia/podpisania: 2014-03-31

Tytuł aktu:

W sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz Przemocy w Rodzinie na 2014 r.

Na podstawie:

art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j. t. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 41 ust. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (j. t. Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.), art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (j. t. Dz. U. z 2012 r. poz. 124 z późn. zm.) i art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.)

Treść:

 
UCHWAŁA Nr XLVI/201/14
RADY GMINY PIECKI
z dnia 31 marca 2014 r.

w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz Przemocy w Rodzinie na 2014 r.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j. t. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 41 ust. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (j. t. Dz. U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.), art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (j. t. Dz. U. z 2012 r. poz. 124 z późn. zm.) i art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.) Rada Gminy Piecki uchwala, co następuje:

§ 1. Przyjmuje Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz Przemocy w Rodzinie na 2014 rok, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Piecki.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2014 r. i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty w Gminie Piecki.
Przewodniczący Rady
Andrzej Brodzik


Załącznik
do Uchwały Nr XLVI/201/14
Rady Gminy Piecki
z dnia 31 marca 2014 r.

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
i Przeciwdziałania Narkomanii oraz Przemocy w Rodzinie na 2014 rok
Wstęp
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz Przeciwdziałania Przemocy, zwany w dalszej treści „Programem", określa politykę gminy w zakresie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów uzależnień i przemocy w rodzinie. Ma on służyć zmniejszaniu szkód społecznych i ekonomicznych związanych z używaniem i nadużywaniem alkoholu i środków psychoaktywnych oraz ochronie rodzin dotkniętych problemem uzależnień i przemocy domowej przed marginalizacją. Ma on też służyć przygotowaniu dzieci i młodzieży do trzeźwego, zdrowego i bez przemocy stylu życia, w którym będą oni zdolni tworzyć wartości rodzinne i społeczne.
Program określa zakres i formę realizacji zadań gminy wynikających z ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.), a także ustaw: z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 z późn. zm.), z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzime (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.).
Kierunki i zadania do realizacji w 2014 roku:

I. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych.

1. Wdrażanie i finansowanie programów profilaktycznych dotyczących używania substancji psychoaktywnych dla uczniów oraz szkoleń dla nauczycieli i rodziców w szkołach z terenu Gminy Piecki w ramach szkolnych programów profilaktycznych.
2. Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym w szkołach na terenie gminy Piecki oraz dożywianie dzieci biorących udział w zajęciach.
3. Wspieranie przedsięwzięć profilaktycznych opracowanych i realizowanych przez młodzież skierowanych do grup rówieśniczych, w tym poprzez:
a) przedsięwzięcia profilaktyczne przygotowywane przez młodych ludzi dla ich rówieśników (zawody, spektakle profilaktyczne),
b) warsztaty czy szkolenia przybliżające wiedzę i umiejętności z zakresu profilaktyki problemowej i promocji zdrowia lub programy aktywizujące samorządy uczniowskie, grupy liderskie, itp.
4. Promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież, poprzez organizowania stałych zajęć sportowych w szkołach.
5. Organizowanie przez szkoły, organizacje pozarządowe, kluby sportowe i sołectwa zajęć rekreacyjno sportowych lub zawodów sportowych angażujących dzieci, młodzież i ich rodziców.
6. Doposażenie szkół, świetlic wiejskich prowadzących zajęcia profilaktyczno-edukacyjne i terapeutyczne w pomoce i sprzęt niezbędny do realizacji tych zadań.
7. Wspieranie środowiskowych form wsparcia dzieci, młodzieży i rodzin (podnoszenie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych), np. utworzenie grup zabawowych dla dzieci w świetlicach wiejskich, kół zainteresowań i konkursów.
8. Podejmowanie działań:
a) edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych,
b) kontrolnych i interwencyjnych, mających na celu ograniczenie dostępności napojów alkoholowych i przestrzeganie zakresu sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia.
9. Wspieranie finansowe i organizacyjne wypoczynku letniego i zimowego z grup podwyższonego ryzyka w oparciu o realizowanie programów profilaktycznych o uzależnieniach,

II. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie:

1) pomoc poza terapeutyczną dla dorosłych członków rodzin z problemem alkoholowym poprzez:
a) organizację spotkań konsultacyjnych (z treningami zachowań) prowadzonych cyklicznie l raz w miesiącu przez instruktora uzależnień,
b) dofinansowanie udziału w trzeźwościowych ogólnopolskich pielgrzymkach,
c) dofinansowanie i organizowanie Gminnych Spotkań Trzeźwościowych dla osób uzależnionych, współuzależnionych i DDA.

2) pomoc dzieciom z rodzin z problemem alkoholowym poprzez:
a) prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w szkołach na terenie gminy Piecki, zapewniającą opiekę (w tym specjalistyczną), zajęcia (w tym rozwojowe), dożywianie, materiały niezbędne do prowadzenia zajęć,
b) zapewnienie udziału dzieci i młodzieży szkolnej w stacjonarnych formach letniego wypoczynku na obozach i koloniach z realizacją programów socjoterapeutycznych,
c) organizowanie dla dzieci i młodzieży w okresie wolnym od nauki zajęć zwierających elementy profilaktyki oraz zajęć tematycznych organizujących czas wolny, zapewniających też opiekę i dożywianie,
d) spektakle profilaktyczne w szkołach i wsiach sołeckich dotyczące uzależnień oraz przemocy w rodzinie.

3) przeciwdziałanie przemocy w rodzinie poprzez:
a) działanie interdyscyplinarnego zespołu, stanowiącego grupę profesjonalistów (będących przedstawicielami instytucji pomocy społecznej, sądu, policji, szkół, GKRPA, służby zdrowia), którzy współpracują ze sobą w sposób skoordynowany w celu skutecznego reagowania na informacje o przemocy w rodzinie,
b) realizacja programów profilaktyki przemocy w rodzinie:
w formie warsztatów umiejętności rodzicielskiej przygotowujących rodziców do wychowywania dzieci bez stosowania przemocy i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, które pojawiają się w procesie wychowywania dzieci.
w formie profilaktyczno-edukacyjnych wywiadówek dla rodziców,
prowadzenie działalności informacyjnej nt. procedury „Niebieskiej Karty”, organizacja specjalistycznych szkoleń dla osób zajmujących się zjawiskiem przemocy w rodzinie.
III. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu przez:

1) prowadzenie Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego dla osób uzależnionych i członków ich rodzin zatrudniającego interdyscyplinarnie przygotowanych instruktora uzależnień, pedagoga, radcy prawnego i psychologa. Podstawowe zadania punktu konsultacyjnego winny obejmować:
a) motywowanie zarówno osób uzależnionych, jak i współuzależnionych do podjęcia psychoterapii w placówkach lecznictwa odwykowego, kierowanie do leczenia specjalistycznego,
b) motywowanie osób pijących ryzykownie i szkodliwie, ale nie uzależnionych do zmiany szkodliwego wzoru picia,
c) udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym,
d) rozpoznanie zjawiska przemocy domowej, udzielania stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy,
e) inicjowanie interwencji w przypadku diagnozy przemocy domowej,
f) gromadzenie aktualnych informacji na temat dostępnych miejsc pomocy i kompetencji poszczególnych służb i instytucji z terenu gminy włączonych w systemową pomoc dla rodzin.
IV. Edukacja publiczna w zakresie problematyki alkoholowej:

1) stworzenie sieci punktów informacyjnych z danymi o dostępnej ofercie pomocy na terenie gminy w zakresie problemów alkoholowych i przemocy w rodzinie z wykorzystaniem tablic informacyjnych w GOPS, ośrodkach zdrowia, policji, szkołach, urzędach, sądzie oraz przez ogłoszenia w lokalnej prasie,
2) prowadzenie stałego systemu informacji o działaniach podejmowanych na terenie gminy w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych poprzez prowadzenie stałej rubryki informacyjnej w lokalnej prasie oraz redagowanie strony internatowej poświęconej ww. tematyce,
3) prowadzenie lokalnych kampanii edukacyjnych związanych z profilaktyką problemów alkoholowych, organizowanie festynów, pikników, happeningów, włączanie się w ogólnopolskie kampanie edukacyjne dotyczące profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych,
4) produkcja lub zakup materiałów edukacyjnych oraz ich dystrybucja wśród określonych grup adresatów - młodzieży, sprzedawców, pracowników służby zdrowia i pomocy społecznej, nauczycieli, policji, samorządowców, kierowców, klientów Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego, itp. - broszur, plakatów, ulotek z profilaktycznymi treściami edukacyjnymi dotyczącymi problematyki alkoholowej, a także gadżetów profilaktycznych (np. liczniki promili dla kierowców) z logo gminy,
5) angażowanie w samorządowe działania edukacyjne i informacyjne lokalnych tzw. VIP-ów i autorytety społeczne w celu większej skuteczności oddziaływań,
6) wspieranie edukacji osób pracujących zawodowo w systemie pomocy osobom dotkniętym problemem alkoholowym poprzez prenumeratę lub zakup specjalistycznych opracowań, czasopism, publikacji,
7) aktywna współpraca z lokalnymi mediami, prezentowanie w nich gminnych działań profilaktycznych i ich efektów, prezentowanie wyników lokalnych badań, planów działań itp.,
8) monitorowanie skali problemów alkoholowych w środowisku lokalnym poprzez prowadzenie lokalnych badań, sondaży lub diagnoz (samodzielnie lub zlecając je profesjonalnym instytucjom) pozwalających ocenić aktualny stan problemów alkoholowych na różnych płaszczyznach (np. picie młodzieży, przeciwdziałanie przemocy, profilaktyka szkolna i środowiskowa), a także ewaluacja prowadzonych działań profilaktycznych oraz publikowanie wyników tych badań w środowisku lokalnym,
9) organizacja konferencji, narad i szkoleń dla różnych grup zawodowych pracujących w systemie pomocy dzieciom, młodzieży, rodzicom i osobom z problemem alkoholowym, a także w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

V. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych:

1) organizowanie we współpracy z ruchem abstynenckim oddziaływań rehabilitacyjnych po zakończeniu leczenia odwykowego oraz działań nakierowanych na motywowanie do leczenia odwykowego i nawiązywanie kontaktu z osobami uzależnionymi, w tym:
a) treningów asertywności i radzenia sobie ze stresem i złością,
b) zajęć grupy wsparcia dla osób współuzależnionych i ofiar przemocy w rodzinie,
c) pielgrzymek trzeźwościowych (do Częstochowy i Lichenia),
2) pomoc w dalszym funkcjonowaniu grupy AA „Nadzieja" w Pieckach poprzez umożliwienie nieodpłatnego korzystania przez nią z pomieszczenia i sprzętu GOPS.
VI. Wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej. Realizacja tego zadania nastąpi poprzez wspieranie przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i marginalizacji oraz na rzecz reintegracji społecznej i zawodowej osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin realizowanych w ramach Klubu Integracji Społecznej funkcjonującego w ramach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
VII. Udzielanie pomocy osobom uzależnionym od alkoholu w ramach ustawowych zadań Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w tym:
1) podejmowanie działań zmierzających do spowodowania poddania się leczeniu odwykowemu osób uzależnionych od alkoholu,
2) kierowanie do sądu wniosków o przymusowe leczenie odwykowe w stosunku do osób, które odmówiły dobrowolnego leczenia bądź je przerwały,
3) prowadzenie postępowania dowodowego zgłaszanego z wnioskami do sądu o orzeczenie przymusu leczenia odwykowego,
4) kierowanie osób na badanie biegłego sądowego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu,
5) monitorowanie sytuacji osób, wobec których prowadzone jest postępowanie w zakresie leczenia odwykowego oraz wobec osób które uzyskały orzeczenie o leczeniu niestacjonarnym, współpraca w tym zakresie z rodziną osoby uzależnionej, policją, pracownikiem socjalnym GOPS i kuratorem sądowym.
VIII. Ograniczenie dostępności alkoholu i zmniejszenie naruszeń prawa na rynku alkoholowym:

1) podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych,
2) podejmowanie działań kontrolnych i interwencyjnych mających na celu ograniczenie
dostępności napojów alkoholowych i przestrzeganie zasad sprzedaży alkoholu osobom nieuprawnionym,
3) dokonanie analizy aktualności uchwał Rady Gminy Piecki w sprawach regulujących kwestie
wydawania i cofania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i dotyczących zakresu spożywania napojów alkoholowych w określonych miejscach Gminy.




Załącznik Nr 1
do Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz Przemocy Rodzinie na 2014 rok

Plan finansowy Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii oraz Przemocy w Rodzinie na
2014 r.
Lp.
Zadanie do realizacji i sfinansowania
Planowana kwota
wydatków (rocznie) w złotych

 

 

Profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych

 

 

135.300
1.

Funkcjonowanie Punktu Konsultacyjnego dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz dotkniętych przemocą w rodzinie:

  • zatrudnienie (umowy zlecenia) terapeuty uzależnień, specjalistę ds. przemocy w rodzinie, psychologa i radcy prawnego.

46.950

 

 

46.950

 

 

2.

Funkcjonowanie placówki wsparcia dziennego - świetlicy opiekuńczo-wychowawczej przy Szkole Podstawowej w Nawiadach (zatrudnienie wychowawców, w tym do zajęć profilaktycznych, dożywianie uczniów, zakup materiałów do prowadzenia zajęć)

27.600
3.

Prowadzenie w gminnych szkołach programów profilaktycznych dla dzieci, młodzieży i rodziców

2.000
4.

Realizacja programów wychowawczych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży w ramach form wypoczynku zimowego i letniego

15.000
5.

Wspieranie programów i przedsięwzięć profilaktycznych realizowanych przez młodzież, skierowanych do grup rówieśniczych

1.000
6.

Pozalekcyjne zajęcia sportowe (w tym organizowane przez szkoły, organizacje pozarządowe i kluby sportowe)

5.000
7.

Lokalne przedsięwzięcia i imprezy z elementami profilaktyki uzależnień w sołectwach gminy Piecki

7.000
8.

Treningi terapeutyczne i spotkania edukacyjno-profilaktyczne i mityngi dla osób uzależnionych i członków ich rodzin

6.000
9.

Ochrona i zabezpieczenie osób przebywających na wodach gminy Piecki w okresie wakacji

3.000
10.

Szkolenia dot. uzależnienia od alkoholu i motywowania do leczenia dla wybranych grup zawodowych i członków Komisji ds. RPA

1.500
11.

Działalność Klubu Integracji Społecznej przy GOPS w Pieckach

3.000
12.

Opinie biegłych sądowych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu w procedurze sądowego przymusu leczenia odwykowego

1.480
13.

Zakup materiałów informacyjnych i edukacyjnych nt. uzależnienia od alkoholu

2.000
14.

Działalność Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w tym kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych, postępowania w zakresie leczenia odwykowego, posiedzenia i interwencje

5.270
15.

Lokalne kampanie edukacyjne związane z profilaktyką problemów alkoholowych oraz włączenie się w ogólnopolski kampanie profilaktyczne

2.500
16.

Realizowanie środowiskowych form wsparcia dzieci, młodzieży i rodzin zagrożonych patologią społeczną, w tym podnoszenie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych oraz zatrudnienie specjalistów (pedagog ulicy, asystent rodziny, animator czasu wolnego)

6.000

 

 

Przeciwdziałanie narkomanii

 

 

4.000

 

1.
Realizacja programów profilaktycznych w szkołach
2.500
2.
Szkolenie członków rad pedagogicznych
1.500

 

 

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

 

 

5.000

 

1.
Szkolenie członków zespołu interdyscyplinarnego
1.500
2.

Prowadzenie edukacji społecznej - lokalne kampanie informacyjne, akcje edukacyjne, uczestniczenie w projektach nt. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

3.000
3.

Funkcjonowanie zespołu interdyscyplinarnego (wyjazdy na interwencje, organizacja spotkań…)

500

 

 

Obsługa merytoryczna i funkcjonowanie Programu

 

 

15.700
1.
Dodatek dla koordynatora Programu
13.200
2.

Zakup materiałów biurowych i eksploatacyjnych, telefonia stacjonarna, usługi pocztowe itp.

2.500

 

 

Razem wydatki

 

160.000
Załącznik Nr 2
do Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
i Przeciwdziałania Narkomanii oraz Przemocy w Rodzinie na 2014 rok


Zasady wynagradzania członków Gminnej Komisji Profilaktyki
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

1. Członkom Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie:
a) za udział w posiedzeniu Komisji - 85 zł brutto
b) za udział w pracy zespołu kontrolnego - 85 zł brutto
c) za udział w pracy zespołu do spraw motywowania do leczenia odwykowego - 85 zł brutto.

2. Wynagrodzenie, o którym mowa w punkcie 1 ppkt „b” i „c” przysługuje za sporządzenie i opracowanie wymaganej dokumentacji.

3. Wynagrodzenie wypłacane jest na podstawie listy obecności i listy płac zatwierdzonej przez Przewodniczącego Komisji.

4. Wydatki z tytułu przysługującego członkom Komisji wynagrodzenia podlegają realizacji z budżetu Gminy w części Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii oraz Przemocy w Rodzinie.



Zasoby umożliwiające prowadzenie działalności profilaktyczno-terapeutycznej
i realizację Programu

1. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach.

2. Punkt Konsultacyjno-Informacyjny dla osób uzależnionych, współuzależnionych i dotkniętych przemocą w rodzinie.

3. Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze przy Szkole Podstawowej w Nawiadach.

4. Posterunek Policji w Pieckach.

5. Samorządowe placówki oświatowe:
szkoły podstawowe w Pieckach, Nawiadach, Krutyni, Dłużcu i Starych Kiełbonkach,
Gimnazjum w Pieckach.

6. Grupa AA „Nadzieja” w Pieckach.

7. Klub Integracji Społecznej przy GOPS w Pieckach.


Sytuacja społeczna mająca wpływ na zadania Gminnego Programu Profilaktyki
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2014 r.

1. W gminie na koniec 2013 r. było 650 osób bezrobotnych, z tego 342 kobiety. W tym do 25 roku życia - 160 osób, pow. 50 roku życia - 146 osób i 213 osób długotrwale bezrobotnych, tj. pow. 12 m-cy.
Zasiłek dla bezrobotnych pobierało 93 osoby, z tego 40 kobiet. 557 osób nie miało prawa do zasiłku (85,69 % wszystkich bezrobotnych). Stopa bezrobocia w powiecie mrągowskim na koniec roku wynosiła 22,1% tj. 4.100 osób.

2. Problem uzależnień występuje w 77 rodzinach (tj. 168 osób w rodzinach) klientów pomocy społecznej, czyli 9,8% ogółu rodzin objętych pomocą GOPS.

3. Problem przemocy w rodzinie dotyka 25 rodzin - tj. 92 osoby w rodzinach (czyli 3,2% ogółu) objętych pomocą społeczną.

4. Przestępstwa, wykroczenia i inne zdarzenia popełnione przez osoby będące pod wpływem alkoholu:
53 interwencje policyjne dot. awantur rodzinnych na tle alkoholowym oraz 10 nie związanych z użyciem alkoholu
4 postępowania w sprawach o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad rodziną,
14 osób doprowadzono do wytrzeźwienia w PDOZ,
2 wnioski skierowane do sądu rejonowego za wykonywanie czynności zawodowych przez osoby nietrzeźwe,
26 za prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu,
nie odnotowano wykroczeń za zakłócenie ruchu drogowego przez osoby nietrzeźwe oraz za sprzedaż napojów alkoholowych bez wymaganego zezwolenia,
5 wniosków skierowano o ukaranie za spożycie alkoholu w miejscu zabronionym,
64 kolizje oraz 14 wypadków drogowych, w tym 4 ze skutkiem śmiertelnym,
3 postępowania dot. udziału w bójce lub pobiciu, uszkodzenie ciała.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Piecki
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Joanna Kaczyńska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2014-04-03
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Joanna Kaczyńska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2014-04-03 14:55:53
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2014-04-03 14:56:22
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2014-04-03 14:56:22
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1353 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony