ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Piecki
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Protokoły z sesji Rady Gminy

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

PROTOKÓŁ Nr LVI/2023 Sesji Rady Gminy Piecki z 13 stycznia 2023 r.

Informacja ogłoszona dnia 2023-01-31 09:31:11 przez Tyberiusz Maksymow

Akapit nr 1 - brak tytułu

PROTOKÓŁ Nr LVI/2023
LVI Sesji Rady Gminy Piecki, odbytej w dniu 13 stycznia 2023 r. pod przewodnictwem Pana Tomasza Jasinowicza – Przewodniczącego Rady Gminy Piecki.
 
Transmisja obrad LVI Sesji Rady Gminy Piecki znajduje się na stronie internetowej Gminy Piecki (https://gminapiecki.pl) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Piecki (https://bip.piecki.com.pl)
 
Miejsce posiedzenia: Sala Posiedzeń Urzędu Gminy Piecki.
Czas trwania obrad: 10:06 – 12:10
W sesji udział wzięli:
- radni Rady Gminy Piecki - wg załączonej listy obecności (nieobecni radni: Paweł Serowik),
- sołtysi z terenu Gminy - wg załączonej listy obecności,
- zaproszeni goście – wg załączonej listy obecności,
- Wójt Gminy - Agnieszka Kurczewska,
- Skarbnik Gminy - Agata Naumowicz,
- Sekretarz Gminy – Hubert Sadownikow.
 
Streszczenie obrad:
 
Przewodniczący Rady Tomasz Jasinowicz dokonał otwarcia LVI Sesji Rady Gminy Piecki, powitał Wójt Gminy Agnieszka Kurczewską, Skarbnik Agatę Naumowicz, Sekretarza Gminy Huberta Sadownikow, zaproszonych gości i pozostałe osoby biorące udział w sesji.
W dalszej kolejności Przewodniczący stwierdził zachowanie prawomocności obrad przy obecności 14 radnych - na ustawowy skład Rady 15 radnych – lista obecności w załączeniu do niniejszego protokołu (załączniki nr 1 i 2),   stwierdził zachowanie prawomocności obrad.
Następnie przystąpił do realizacji porządku obrad, jak niżej:
 
1. Otwarcie sesji, stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie protokołów z poprzednich sesji:
  1. Nr LIV/2022 z dnia 16 grudnia 2022 r.,
  2. Nr LV/2022 z dnia 29 grudnia 2022 r.
3. Zapytania radnych.
4. Podjęcie uchwał w sprawach:
  1. zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Piecki na lata 2023-2032,
  2. zmian budżetu gminy na 2023 r.,
  3. zmiany Uchwały Nr XXIV/148/20 Rady Gminy Piecki z dnia 21 października 2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Piecki i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
  4. zmiany Uchwały Nr XXVII/170/20 Rady Gminy Piecki z dnia 29 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Piecki,
  5. określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników na instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych,
  6. zmiany uchwały Nr XXVI/104/12 Rady Gminy Piecki z dnia 19 października 2012 r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Pieckach,
  7. podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych oraz posiłku dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023,
  8. wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu,
  9. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych na wschód od terenów zabudowanych miejscowości Piecki, w sąsiedztwie ul. Rolnej, ul. Zwycięstwa i ul. Tartacznej, obręb Piecki, gmina Piecki,
  10. ustalenia wysokości ekwiwalentu dla strażaka ratownika Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Piecki,
  11. rozpatrzenia skargi na Wójta Gminy Piecki w związku z niewykonywaniem przez niego czynności nakazanych prawem, polegających na zapewnieniu dostępu do danych przestrzennych dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego za pośrednictwem usług danych przestrzennych.
5. Wystąpienia sołtysów i zaproszonych gości.
6. Odpowiedzi na zapytania radnych.
7. Zamknięcie obrad.
 
- Ad. 2) Przyjęcie protokołów z poprzednich sesji:
Przewodniczący Rady Tomasz Jasinowicz poinformował, że protokoły z poprzednich sesji, tj. Nr LIV/2022 z dnia 16 grudnia 2022 r. oraz LV/2022 z dnia 29 grudnia 2022 r. zostały sporządzone i były wyłożone do wglądu w sali posiedzeń. Pytań i uwag nie zgłoszono, wobec powyższego przyjęcie protokołu Nr LIV/2022 poddał pod głosowanie imienne, w wyniku, którego został przyjęty 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 3, oraz przyjęcie protokoły Nr LV/2022 poddał pod głosowanie imienne, w wyniku, którego został przyjęty 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 4.
 
- Ad. 3) Zapytania radnych:
Pytań i uwag nie zgłoszono.
 
- Ad. 4) Podjęcie uchwał w sprawach:
a) zmian w Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Piecki na lata 2023-2032:
Skarbnik Agata Naumowicz omówiła projekt uchwały według objaśnień do WPF. Nadmieniła, że wprowadzone zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2023-2032 dotyczą aktualizacji w zakresie planowanych dochodów i wydatków budżetu gminy w roku bazowym. W wyniku wprowadzonych zmian nie zmienią się przychody i rozchody oraz wynik finansowy budżetu na 2023 rok, a także w wykazie przedsięwzięć na lata 2023-2026 nie wprowadza się zmian. Skarbnik nadmieniła, że proponuje się zmianę §7 uchwały WPF „uchwała wchodzi
w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty”.
Pytań i uwag nie zgłoszono.
Wiceprzewodniczący Rady Adam Larenta odczytał projekt uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Piecki na lata 2023-2032, po czym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie imienne przyjęcie projektu uchwały w ww. sprawie – uchwała została podjęta następującą proporcją głosów: 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 5 (uchwała Nr LVI/325/23).
 
b) zmian budżetu gminy na 2023 rok:
Projekt uchwały przestawiła i omówiła Skarbnik. Poinformowała, że proponuje się wniesienie następujących zmian w budżecie gminy na 2023 r.: wydatki przeniesienia, tj. 34 900,00 zł w Urzędzie Gminy Piecki z zakupu usług pozostałych, na zadanie inwestycyjne pn. „Szlak rowerowy Mrągowo-Krutyń”. Skarbnik dodała, że zadanie miało być skończone w poprzednim roku, ale jego realizacja przeciągnęła się na rok 2023, a jego przewidywany termin zakończenia to 31 stycznia 2023 r.
Pytań i uwag nie zgłoszono.
Wiceprzewodniczący Rady Adam Larenta odczytał projekt uchwały w sprawie zmian budżetu gminy na 2023 rok, po czym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie imienne przyjęcie projektu uchwały w ww. sprawie – uchwała została podjęta następującą proporcją głosów: 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 6 (uchwała Nr LVI/326/23).
 
c) zmiany Uchwały Nr XXIV/148/20 Rady Gminy Piecki z dnia 21 października 2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Piecki i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
Projekt uchwały szczegółowo omówił Sekretarz Hubert Sadownikow. Poinformował, że w związku ze zmianą ustawy z dnia 13 września 1996 r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, konieczne jest wprowadzenie zmiany, w obowiązującej uchwale w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Piecki i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczącej odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Zmiana dotyczy § 2 ust.1 pkt. 5 – dodaje się zapis „z gospodarstw domowych”.
Pytań i uwag nie zgłoszono.
Wiceprzewodniczący Rady Adam Larenta odczytał projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXIV/148/20 Rady Gminy Piecki z dnia 21 października 2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Piecki i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, po czym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie imienne przyjęcie projektu uchwały w ww. sprawie – uchwała została podjęta następującą proporcją głosów: 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 7 (uchwała Nr LVI/327/23).
 
d) zmiany Uchwały Nr XXVII/170/20 Rady Gminy Piecki z dnia 29 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Piecki:
Sekretarz szczegółowo omówił projekt uchwały. Nadmienił, że podobnie jak w poprzednim projekcie uchwały, w związku ze zmianą ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, konieczne jest wprowadzenie zmian, w obowiązującym Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Piecki, w sprawach dotyczących odpadów budowlanych i rozbiórkowych, przy których dodano zapis „z gospodarstw domowych”, następnie uszczegółowienia zapisu dotyczącego częstotliwości odbioru nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych – „nie rzadziej niż 6 miesięcy”, a usuwania osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni ścieków – „nie rzadziej niż raz na rok”. Jak zauważył Sekretarz częstotliwości odbioru nieczystości są propozycją gminy, a nie ustawową koniecznością.
W tym miejscu głos zabrała Wójt, kierując przeprosiny do radnych, za wprowadzenie w błąd podczas wczorajszej komisji, ponieważ poinformowała, że częstotliwość odbioru nieczystości ciekłych oraz osadów ściekowych jest podyktowana zapisem ustawowym, jednak jest to propozycja Gminy Piecki, która nie jest nadmierna oraz nie powinna być uciążliwa dla mieszkańców, a usprawni funkcjonowanie oczyszczalni ścieków. Wójt nadmieniła, że zbyt długie przechowywanie ścieków przez mieszkańców psuje chemię, która znajduje się w oczyszczali ścieków. W związku z powyższym zapis określający nie rzadziej niż 6 miesięcy podyktowany jest koniecznością, wprowadzenia go w życie.
Pytań i uwag nie zgłoszono.
Wiceprzewodniczący Rady Adam Larenta odczytał projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XXVII/170/20 Rady Gminy Piecki z dnia 29 grudnia 2020 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Piecki, po czym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie imienne przyjęcie projektu uchwały w ww. sprawie – uchwała została podjęta następującą proporcją głosów: 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 8 (uchwała Nr LVI/328/23).
 
e) określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników na instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych:
Projekt uchwały omówił Sekretarz. Poinformował, że Rada Gminy ma obowiązek, w drodze uchwały określić górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy za usługi, w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych. Sekretarz nadmienił, że od 2008 r. zgodnie z uchwałą Nr  XXII/87/08 Rady gminy Piecki stawka maksymalna w wysokości 40,00 zł brutto/m3 nie była aktualizowana, nowa propozycja to 80 zł/m3 za zbiorniki bezodpływowe, natomiast za usunięcie osadników w instalacjach przydomowych to 90 zł/m3. Jak nadmienił Sekretarz, z uwagi na zmiany cen usług, w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, czy też osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych, należy dostosować górne stawki opłat do obowiązujących cen rynkowych. W dalszej kolejności Sekretarz poinformował, że górna stawka opłaty została zaproponowana, na podstawie uzyskanej informacji o wysokości opłat pobieranych przez przedsiębiorców posiadających zezwolenie na świadczenie usługi, w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Następnie Sekretarz podał górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz jeżeli nie są zbierane w sposób selektywny, co jest trzykrotnością ceny w porównaniu za zbieranie selektywne.
W tym miejscu Przewodniczący Rady Tomasz Jasinowicz stwierdził, że są to stawki maksymalne, a w rzeczywistości mogą być niższe i wliczony jest transport, czyli kompleksowa usługa.
Wiceprzewodniczący Rady Adam Larenta odczytał projekt uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników na instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych, po czym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie imienne przyjęcie projektu uchwały w ww. sprawie – uchwała została podjęta następującą proporcją głosów: 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 9 (uchwała Nr LVI/329/23).
 
f) zmiany uchwały Nr XXVI/104/12 Rady Gminy Piecki z dnia 19 października 2012 r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Pieckach:
Projekt uchwały omówiła Wójt Agnieszka Kurczewska, która nadmieniła, że zmiana podyktowana jest odbytą kontrolą, w związku,  z którą wykazano pewne nieprawidłowości w Statucie Środowiskowego Domu Samopomocy w Pieckach. Zmianie ulegną adres placówki, zmiana pieczątki, zostanie zastąpiony dotychczasowy zwrot „niepełnosprawni umysłowo” na „niepełnosprawni intelektualnie” oraz dodaje się zapis „w tym dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi”, następnie wyszczególnienie podstawowych zadań ŚDS. Następnie Wójt podkreśliła, że dodaje się w § 12 zapis: „- z innych źródeł, w tym darowizny”. W związku z powyższym należy uporządkować stare, źle zapisane zapisy, a doprecyzować nowe.
Pytań i uwag nie wnoszono.
Wiceprzewodniczący Rady Adam Larenta odczytał projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXVI/104/12 Rady Gminy Piecki z dnia 19 października 2012 r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Pieckach, po czym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie imienne przyjęcie projektu uchwały w ww. sprawie – uchwała została podjęta następującą proporcją głosów: 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 10 (uchwała Nr LVI/330/23).
 
Ogłoszenie 10 minutowej przerwy – godz. 10:55.
Wznowienie obrad  - godz. 11.13.
 
g) podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych oraz posiłku dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023:
Projekt uchwały omówiła Wójt, nadmieniając, że podwyższa się do 200% kryterium dochodowe w wysokości 1552 zł – na osobę samotną oraz 1200 zł – na osobę w rodzinie,
o którym mowa  w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, a następnie odstępuje się od żądania zwrotu wydatków za udzielone świadczenie w formie posiłku albo świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych oraz posiłku dla osób i rodzin wymienionych w uchwale Nr 140 Rady Ministrów z dnia 15 października 2018 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej, dochód osoby w rodzinie lub dochód rodziny nie przekracza 200%. Wójt poinformowała, że powyższe zmiany podyktowane są obecną sytuacją na rynku pracy oraz inflacją.
Pytań i uwag nie wnoszono.
Wiceprzewodniczący Rady Adam Larenta odczytał projekt uchwały w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania nieodpłatnie w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych oraz posiłku dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek
w szkole i w domu” na lata 2019-2023, po czym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie imienne przyjęcie projektu uchwały w ww. sprawie – uchwała została podjęta następującą proporcją głosów: 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 11 (uchwała Nr LVI/331/23).
 
h) wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu:
Projekt uchwały szczegółowo omówiła Wójt, informując, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach realizuje cele niezwiązane z działalnością zarobkową, jest jednostką budżetową Gminy Piecki, której wydatki pokrywane są bezpośrednio z budżetu Gminy. Dlatego mając na uwadze, że Gminny Ośrodek Pomocy społecznej nie dysponuje odpowiednim budynkiem na własną działalność statutową, należałoby udzielić tej jednostce organizacyjnej bonifikaty w wysokości 99 % od opłaty rocznej z tytułu trwałego zarządu, która została ustalona w oparciu o wartość nieruchomości określoną przez rzeczoznawcę majątkowego i wynosi 849,00 zł rocznie.
W tym miejscu głos zabrała Radna Maria Jarczewska, dopytując na ile lat podpisano trwały zarząd. Wójt udzieliła odpowiedzi, że musi sprawdzić.
Wiceprzewodniczący Rady Adam Larenta odczytał projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu, po czym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie imienne przyjęcie projektu uchwały w ww. sprawie – uchwała została podjęta następującą proporcją głosów: 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 12 (uchwała Nr LVI/332/23).
 
i) przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych na wschód od terenów zabudowanych miejscowości Piecki,
w sąsiedztwie ul. Rolnej, ul. Zwycięstwa i ul. Tartacznej, obręb Piecki, gmina Piecki:
Projekt uchwały omówiła Wójt, informując, że w 2019 r. podejmowana była podobna uchwała w sprawie sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w tym obrębie. Przesłanką do wykonania analizy zasadności przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych na wschód od terenów zabudowanych miejscowości Piecki, w sąsiedztwie ul. Rolnej, ul. Zwycięstwa i ul. Tartacznej jest położenie w bezpośrednim sąsiedztwie zwartej zabudowy wsi. Jak nadmieniła Wójt kierunkiem rozwoju przestrzennego powinno stać się zachowanie istniejących funkcji z uzupełnieniem
o inwestycje celu publicznego służące mieszkańcom gminy Piecki, w tym w sposób nienaruszający obowiązującego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Piecki. Jak zauważyła Wójt przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ww. działek wynika z konieczności stworzenia racjonalnych warunków rozwojowych na badanym terenie. Na dzień dzisiejszy ważnym elementem jest uruchomienie działek pod cmentarz.
Pytań i uwag nie wnoszono.
Wiceprzewodniczący Rady Adam Larenta odczytał projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych na wschód od terenów zabudowanych miejscowości Piecki, w sąsiedztwie ul. Rolnej, ul. Zwycięstwa i ul. Tartacznej, obręb Piecki, gmina Piecki, po czym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie imienne przyjęcie projektu uchwały w ww. sprawie – uchwała została podjęta następującą proporcją głosów: 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 13 (uchwała Nr LVI/333/23).
 
j) ustalenia wysokości ekwiwalentu dla strażaka ratownika Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Piecki:
Projekt uchwały omówiła Wójt, informując, że w uchwale Nr XL/257/22 Rady Gminy Piecki z dnia 24 lutego 2022 r. Prokuratura Rejonowa w Mrągowie odnalazła źle sformułowany zapis, a mianowicie powinno być zapisane „za każdą rozpoczętą godzinę”, dlatego też należy podjąć ww. uchwałę, aby zapis i treść uchwały była zgodna z przepisami prawa. Wójt podkreśliła, że jest to ustawowy wymóg, ponadto zwróciła uwagę, że za pierwsze szkolenie nie może być wypłacany ekwiwalent.
Przewodniczący Tomasz Jasinowicz, podkreślił, że stwierdzenie za każdą rozpoczętą godzinę jest obowiązkiem ustawowym, w związku z powyższym należy stosować się do tego zapisu.
Pytań i uwag nie wnoszono.
Wiceprzewodniczący Rady Adam Larenta odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu dla strażaka ratownika Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Piecki, po czym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie imienne przyjęcie projektu uchwały w ww. sprawie – uchwała została podjęta następującą proporcją głosów: 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 14 (uchwała Nr LVI/334/23).
 
k) rozpatrzenia skargi na Wójta Gminy Piecki w związku z niewykonywaniem przez niego czynności nakazanych prawem, polegających na zapewnieniu dostępu do danych przestrzennych dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego za pośrednictwem usług danych przestrzennych:
Przewodniczący Rady skierował prośbę do Przewodniczącej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Marii Nadolnej, o odczytanie stanowiska Komisji w sprawie skargi. Przewodnicząca Komisji Skarg Wniosków i Petycji odczytała stanowisko uznające ww. skargę za bezzasadną (stanowisko Komisji Skarg Wniosków i Petycji stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
Wójt poinformowała, że Urząd Gminy Piecki, spełnia wszystkie ustawowe zapisy związane z tematem skargi, według naszej wiedzy, a także firmy GIAP Sp. z o.o., która pismem z dnia 19 grudnia 2022 r. zapewniła o dostosowaniu się Urzędu Gminy Piecki do aktualnych przepisów prawa. Wójt nadmieniła, że skarżąca rozesłała takie same skargi do większości jednostek samorządu terytorialnego na terenie całej Polski. Ponadto, w swojej skardze nie ujęła i nie wskazała konkretnie, gdzie i jakich przesłanek nie spełnia Urząd Gminy Piecki. Z kolei podała cenę za jaką można zakupić wyżej wymienione usługi, co wydaje się bardziej ofertą handlową jak skargą.
W tym miejscu głos zabrał Andrzej Brodzik, odczytując fragment skargi, po czym stwierdził, że powinna być reakcja prawna Urzędu Gminy za takie oszczerstwa. Wójt udzieliła odpowiedzi, że Urząd ma tyle zadań do wykonania, które są o wiele ważniejsze i nie warto tracić czasu na takie sprawy.
Wiceprzewodniczący Rady Adam Larenta odczytał projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Wójta Gminy Piecki w związku z niewykonywaniem przez niego czynności nakazanych prawem, polegających na zapewnieniu dostępu do danych przestrzennych dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego za pośrednictwem usług danych przestrzennych, po czym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie imienne przyjęcie projektu uchwały w ww. sprawie – uchwała została podjęta następującą proporcją głosów: 14 gł. „za”, 0 gł. „przeciw”, 0 gł. „wstrzymuję się”; imienny wykaz głosowania stanowi załącznik nr 15 (uchwała Nr LVI/335/23).
 
- Ad. 7 Wystąpienia sołtysów i zaproszonych gości:
W tym miejscu głos zabrała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Alicja Naworska-Kotelon, informując wszystkich o planowanych imprezach na 2023 r., a także o zamiarze odnowienia sali w GOK-u, w której odbędzie się Bal Seniora. Dyrektor skierowała prośbę o rozpowszechnianie wiadomości o organizowanym balu i zachęcaniu do wspólnej zabawy.
W dalszej kolejności głos zabrała Sołtys Prusinowa Maria Twork, która skierowała podziękowania do Wójt i Rady Gminy, za to, że Rada działa oraz za wykonanie funduszu sołeckiego.
 
- Ad. 7 Odpowiedzi na zapytania radnych:
Pytań i uwag nie zgłoszono.
 
- Ad. 8 Zamknięcie obrad:
W związku z wyczerpaniem spraw z porządku obrad LVI Sesji Rady Gminy Piecki, Przewodniczący Rady Gminy ogłosił zamknięcie obrad.
 
Na tym protokół zakończono.
 
Protokół sporządziła:
Agnieszka Gryczon
Przewodniczący Rady
/-/ Tomasz Jasinowicz

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Piecki
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2023-01-31
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Agnieszka Gryczon
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2023-01-31 09:31:03
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Tyberiusz Maksymow
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2023-01-31 09:31:11
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Tyberiusz Maksymow
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2023-01-31 09:31:11
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
305 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony