ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Piecki
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Protokoły z sesji Rady Gminy

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

PROTOKÓŁ Nr XXVII/2012 Sesji Rady Gminy Piecki z 26 października 2012 r.

Informacja ogłoszona dnia 2012-11-28 11:41:47 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne, informacja należąca do archiwum

Akapit nr 1 - brak tytułu

P R O T O K Ó Ł Nr XXVII/2012

XXVII Sesji Rady Gminy Piecki - nadzwyczajnej, odbytej w dniu 26 października 2012 r. pod przewodnictwem Pana Andrzeja Brodzika – Przewodniczącego Rady.

Obrady odbyły się w sali posiedzeń Urzędu Gminy Piecki, w godzinach: 10:15 – 11:20.

W sesji udział wzięli:
- radni Rady Gminy Piecki – wg załączonej listy obecności,
- Wójt Gminy Pani A. Kurczewska,
- Sekretarz Gminy Pani B. Wołkowicz.

Przewodniczący Rady Pan Andrzej Brodzik dokonał otwarcia XXVII Sesji – nadzwyczajnej, przy obecności 13 radnych – na ustawowy stan Rady 15 radnych, stwierdził zachowanie prawomocności obrad, powitał wszystkich zebranych.
Przystąpiono do realizacji porządku obrad, jak niżej:

Porządek obrad:

1. Otwarcie sesji, stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie uchwały w sprawie podziału Gminy Piecki na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym.
3. Przyjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie w drodze bezprzetargowej umowy użyczenia nieruchomości zabudowanej, położonej w miejscowości Babięta 18, Gmina Piecki.
4. Zamknięcie obrad.

Ad. 2

Wprowadzenia dokonała Pani Sekretarz B. Wołkowicz; m. in. poinformowała, że temat podziału Gminy na okręgi wyborcze Rada Gminy niedawno rozpatrywała i podjęła uchwałę w tej sprawie, natomiast Komisarz Wyborczy w Olsztynie Postanowieniem z dnia 8 października wezwał Radę Gminy Piecki do dokonania podziału Gminy na okręgi w sposób zgodny z prawem, zarzucając włączenie sołectwa Dobry Lasek do części sołectwa Piecki. Pani Wójt przygotowała projekt uchwały uwzględniający wskazania Komisarza, tj. ustalenie, że Dobry Lasek zostaje włączony do okręgu wyborczego nr 4, w którym znajdują się sołectwa Krutyń, Krutyński Piecek i Rosocha. Na pewno nie spełnia to oczekiwań mieszkańców Dobrego Lasku, wg nas jest jakby godzące w ideę demokracji – ale jest zgodne z literą prawa. Na taki podział przysługuje mieszkańcom-wyborcom prawo wniesienia sprzeciwu do Komisarza Wyborczego, w ciągu 5 dni od opublikowania uchwały w terenie. Jeżeli Komisarz podtrzyma swoje stanowisko, wówczas przysługuje odwołanie do Państwowej Komisji Wyborczej – i jest to jedyne wyjście, gdyby mieszkańcy byli bardzo oburzeni takim podziałem, bo innych możliwości sprzeciwu jako gmina już nie mamy.

Uwag, pytań nie zgłaszano.
Wiceprzewodniczący Rady Pan Leszek Krysiak odczytał projekt uchwały w sprawie podziału Gminy Piecki na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym; po poddaniu pod głosowanie uchwała w w/w sprawie została przyjęta 13 gł. „za” – jednogłośnie (uchwała Nr XXVII/105/12).


Ad. 3

Na wstępie Przewodniczący Rady Pan A. Brodzik odczytał w całości treść wniosku Fundacji Alternatywnej Edukacji „ALE” z siedzibą w Zyzdrojowym Piecku działającej w partnerstwie z Fundacją Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa z siedzibą w Warszawie, o użyczenie budynku byłej szkoły w Babiętach na okres 10 lat, z przeznaczeniem na działalność Fundacji – wniosek w załączeniu do nin. protokołu.

Pan radny L. Krysiak – pytanie, dlaczego chcą cały tak duży budynek? Czy nie wystarczy im jedna klasa?.

Pani Wójt – oni chcą zagospodarować całą szkołę, chcą zrobić centrum – warsztaty, szkolenia, obozy – i jedna klasa nie wystarczy.
Następnie poinformowała o działaniach podejmowanych przez Panią Prezes A. Lemańską w kierunku pozyskiwania środków na działalność Fundacji, w tym o złożonym wniosku do Ministra Pracy i Polityki Socjalnej – przy partnerstwie Stowarzyszenia Pro Publico Bono i partnerstwie Gminy, na stworzenie nowych miejsc pracy w Gminie – 6 pań znajdzie pracę w postaci opieki nad dziećmi do lat 3, w swoim domu przez okres 2 lat (po uprzednim szkoleniu zorganizowanym przez Fundację).
Ponadto zapoznała z ostatnią korespondencją e-mailową Pani A. Lemańskiej do P. Wójt, z której wynika, że „wyszukała” kolejny projekt – niezależnie, czy będzie miała przekazaną szkołę w użyczenie, czy też nie – projekt, z którego będzie szkoliła ludzi z zakresu projektowania ogrodów i zieleni dla mieszkańców gminy – teren, który mógłby posłużyć kursantom, to teren naprzeciwko GOK-u, a więc byłoby to szkolenie „zawodowe” naszych mieszkańców, bez wkładu Gminy.
Także jest zapotrzebowanie na komputery – chciałaby zorganizować edukacyjną konferencję dla Gminy Piecki – organizowaną przez Interkl@sę – dużą Fundację działającą na terenie kraju; odbyłaby się w listopadzie, zaproszone byłyby wszystkie szkoły – nauczyciele, uczniowie i rodzice, samorząd, GOK, GOPS. Celem nadrzędnym jest diagnoza kluczowych potrzeb edukacyjnych i wytyczenie najważniejszych kierunków działania – i tu jest szansa na przygotowanie miniwarsztatów, dzięki czemu będzie konkretne wsparcie w postaci nowej technologii komputerowej, bo firma po pokazie i prezentacji najnowszego sprzętu zostawi go w szkole.
P. Wójt wyraziła zdanie, że na siłę na dzień dzisiejszy nie musimy sprzedawać całego majątku, jeśli jest szansa że ktoś nam wyremontuje ten budynek – i nadal będzie on własnością Gminy, to za 10 lat będzie można go sprzedać, a w tej chwili można wspomóc naszych mieszkańców, coś nowego będzie się działo w Babiętach. Ponadto lokalizacja tego budynku jest niekorzystna - przy samej ulicy, przy drodze wojewódzkiej. Przez okres pracy 1 rok i 8 miesięcy przychodziło dość dużo osób z prośbą o mieszkanie – ale w Babiętach nikt nie chce mieszkać – bo wszędzie daleko – do pracy, do lekarza, do kościoła.
….Możemy w umowie użyczenia zawrzeć taki warunek, że jeśli nie wyremontują to rozwiązujemy umowę. Też b. ważny argument, o którym wszyscy wiemy, że ze względu na szczupłość budżetu Gminy odsuwają się nam w czasie inwestycje, a tu 380.000 zł trzeba byłoby przygotować żeby stworzyć 5-6 mieszkań socjalnych – wiemy, że nie damy rady tego wyremontować.

Pani radna B. Bongarc – „… a może byśmy ogłosili – czy są chętni na wyremontowanie – zrobienie sobie mieszkania na własny koszt?”.

P. Wójt – …koszt takiego remontu byłby b. duży, ponadto tam jest jedna mała piwnica, jedno zasilenie w wodę, itp. Nie raz proponowane było tam mieszkanie – nikt nie chciał. Wolałabym nie sprzedawać, niech wyremontują – i za 10 lat będzie nasze, a przez ten czas nie zniszczeje. …Proponuję przekazać w użyczenie na 10 lat – bo minęły lata odkąd ten budynek stoi pusty, i ani my ani poprzednia Rada nic nie zrobiła, myślę, że za kolejne 5 lat też nic z tym nie zrobimy.

Pani radna W. Rolka – zapytała co będzie wykonane w ramach remontu?

Pani Wójt – dach, elewacja, podział instalacji.

Pan radny A. Jaroszewicz – pytanie, czy jeżeli tym Fundacjom się nie powiedzie, to czy można będzie np. po 2 latach rozwiązać umowę użyczenia?

Pani Wójt – tak, można w umowie użyczenia zawrzeć zapis, że jeśli np. po 3 latach budynek nie będzie wyremontowany, wówczas umowa zostaje rozwiązana.

Panowie radni J. Puławski, M. Adamiak – zapytali, czy było zrobione jakieś zebranie z mieszkańcami Babięt?

Pani Wójt – … nie, ze strony Urzędu nie było takiej potrzeby, gdyż budynek szkoły nie jest przekazany na mienie sołeckie.

W dalszej dyskusji – radni zgłaszali ew. sprzedaż tego budynku lub części działki, bo jest duża 16-arowa.
P. Wójt – m. in. że nie możemy sprzedać, gdyż na tej działce jest zlokalizowany hydrofor, i dopóki nie będzie wybudowany nowy wodociąg w Babiętach, to musi tak pozostać.
… odn. sprzedaży budynku – jeśli remont kosztuje 380.000 zł, to sprzedaż na się nie opłaca.

Pan radny M. Adamiak – wyraził zdanie, że byłby za przekazaniem tego budynku Fundacji, gdyby była pewność, że żaden z mieszkańców naszej Gminy ubiegający się o mieszkanie socjalne czy komunalne, nie wyrazi chęci wyremontowania – zrobienia sobie mieszkania w tym budynku, tak jak np. było robione w Nawiadach po szkole rolniczej, czy w Macharach po przedszkolu.

Przewodniczący Rady Pan A. Brodzik zamykając dyskusję, powiedział m. in., że decyzja jest na 10 lat – nie wiemy czy zrobimy dobrze, czy źle. Ważne by też było, żeby w umowie był zawarty zapis o możliwości wcześniejszego jej rozwiązania – i wówczas, np. po 2 latach ponownie wracamy do tematu, albo następna kadencja.

Wiceprzewodniczący Rady Pan Leszek Krysiak odczytał projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie w drodze bezprzetargowej umowy użyczenia nieruchomości zabudowanej, położonej w miejscowości Babięta 18, Gmina Piecki na okres 10 lat;
Powyższy projekt poddano głosowaniu: 5 gł. „za” przyjęciem, 6 gł. przeciw, 2 gł. wstrz. się – uchwała nie została przyjęta.

Ad. 4
W związku z wyczerpaniem spraw z porządku obrad XXVII Sesji Rady Gminy PieckI, Przewodniczący Rady Pan Andrzej Brodzik ogłosił zamknięcie obrad.

Na tym protokół zakończono i podpisano.
Przewodniczący Rady
Andrzej Brodzik
Protokółowała:
J. Kaczyńska

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Piecki
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Joanna Kaczyńska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2012-11-28
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Joanna Kaczyńska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2012-11-28 11:41:32
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2012-11-28 11:41:47
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2019-01-21 10:20:07
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
916 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony