ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Piecki
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Zarządzenia Wójta

Pobierz dane XMLAkt prawny: 71/2016Drukuj informacjęAkt prawny: 71/2016

Szczegóły informacji

71/2016

Rodzaj: Zarządzenie

Status: Obowiązujący

Sesja: Nie dotyczy

Kadencja: Kadencja 2014-2018

Data wejścia w życie: Zarządzeni wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Data podjęcia/podpisania: 2016-07-11

Tytuł aktu:

W sprawie rozstrzygnięcia uwag złożonych do projektu Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie geodezyjnym Goleń w gminie Piecki

Na podstawie:

art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.) oraz art. 7 i art. 17 ust. 12 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j.: Dz. U. z 2016, poz. 778 z późn. zm.)

Treść:

ZARZĄDZENIE Nr 71/2016
Wójta Gminy Piecki
z dnia 11 lipca 2016 r.
 
w sprawie rozstrzygnięcia uwag złożonych do projektu Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie geodezyjnym Goleń w gminie Piecki
 
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.) oraz art. 7 i art. 17 ust. 12 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j.: Dz. U. z 2016, poz. 778 z późn. zm.) Wójt Gminy Piecki zarządza, co następuje:
§ 1.
Wójt Gminy Piecki uwagi składające się z 4 punktów, złożone przez Stowarzyszenie na Rzecz Utworzenia i Ochrony Mazurskiego Parku Narodowego reprezentowane przez Przewodniczącego Zarządu  postanowił rozstrzygnąć w sposób następujący:
 
  1. nie uwzględnić uwagi zawartej w punkcie 1. dotyczącej sprzeciwu co do możliwości jakiejkolwiek zabudowy w granicach planu z uwagi na naruszenie przepisów w sprawie Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego Rzeki Babant i Jezioro Białe, a zwłaszcza zakaz niszczenia obiektu i zakaz zmiany sposobu użytkowania ziemi (w sensie fizjograficznym).
 
W uwadze nr 1 Stowarzyszenie złożyło sprzeciw co do możliwości jakiejkolwiek zabudowy w granicach planu z uwagi na naruszenie przepisów w sprawie Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego Rzeki Babant i Jezioro Białe, w szczególności podnosząc kwestię zakazu zmiany sposobu użytkowania ziemi (w sensie fizjograficznym).
Zdaniem Wójta Gminy Piecki uwaga nie może zostać uwzględniona ze względu na brak podstaw prawnych do uznania, że wymienione zakazy wynikające z przepisów dotyczących zespołów przyrodniczo – krajobrazowych mogą być naruszone. Przytoczyć w tym miejscu należy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (II OSK 169/09) z dnia 13 kwietnia 2010 r. podtrzymujący wykładnię Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt IV SA/Wa 952/08). Zdaniem sądu zakazy te nie mogą być utożsamiane z zakazem wykonywania prac ziemnych związanych z realizacją obiektu budowlanego. O uszkadzaniu lub przekształcaniu obszaru bądź o zniekształcaniu terenu można mówić w przypadku takich prac jak: niwelacja wzgórza, wykopanie stawu, zmiana biegu rzeki, wycięcie lasu. Nie można natomiast kwalifikować jako uszkodzenia lub przekształcenia obszaru oraz zniekształcenia terenu prac służących do realizacji obiektu budowlanego, takich jak wykopy pod fundamenty. Zatem za nieuzasadniony uznać należy pogląd, że realizacja zabudowy zagrodowej, spowoduje zmianę sposobu użytkowania ziemi. Zgodnie z treścią art. 4 pkt 6 ustawy z 13 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych przez przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze lub nieleśne rozumie się ustalenie innego niż rolniczy lub leśny sposobu użytkowania gruntów rolnych oraz innego niż leśny sposobu użytkowania gruntów leśnych. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 powołanej wyżej ustawy wynika, iż gruntami rolnymi w rozumieniu tej ustawy są grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu. System prawny stanowi określoną całość. Skoro w świetle ustawy z dnia 13 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych realizacja zabudowy zagrodowej nie powoduje zmiany sposobu użytkowania gruntu i w świetle tej ustawy nadal pozostaje on gruntem rolnym, to brak jest podstaw do przyjęcia, że realizacja zabudowy zagrodowej spowoduje zmianę sposobu użytkowania ziemi. Natomiast użycie w wymienionym rozporządzeniu sformułowania "zmiana sposobu użytkowania ziemi", a nie "zmiana sposobu użytkowania gruntu" nie ma istotnego znaczenia, gdyż pojęcia "ziemia" i "grunt" są w istocie pojęciami tożsamymi.
 
  1. nie uwzględnić uwagi zawartej w punkcie 2. dotyczącej negatywnego oddziaływania wprowadzenia budownictwa (na półwyspie we wschodniej części jeziora Białego) na środowisko przyrodnicze obszaru Natura 2000 – Puszcza Piska (PLB280008) i obszaru Natura 2000 – Ostoja Piska (PLH 280048) w związku z art. 33 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody.
 
W uwadze nr 2 Stowarzyszenie podnosi kwestię negatywnego oddziaływania wprowadzenia zabudowy (na półwyspie we wschodniej części jeziora Białego) na środowisko przyrodnicze obszaru Natura 2000 – Puszcza Piska (PLB280008) i obszaru Natura 2000 – Ostoja Piska (PLH 280048).
Zdaniem Wójta Gminy Piecki kwestie ochrony obszarów Natura 2000 zostały w projekcie planu uwzględnione, czego dowodem jest uzgodnienie projektu planu przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Możliwości oddziaływania projektowanej zabudowy i zagospodarowania terenu (należy podkreślić, że na obszarze prawie 25 ha dopuszcza się lokalizację tylko jednego siedliska) były szczegółowo analizowane w Raporcie oddziaływania na środowisko inwestycji polegającej na budowie siedliska na działkach 83/15 i 83/16 w obrębie Goleń, gm. Piecki na etapie koncepcji architektonicznej sporządzonym przez zespół pod kierunkiem dr. hab. Bogdana Wziątka. Ustalenia planu dopuszczają lokalizację siedliska na obszarze ok. 3 tys. m2 w miejscu, które zostało ustalone na podstawie analizy uwarunkowań, w tym w szczególności potencjalnego oddziaływania na środowisko przyrodnicze. W pozostałej części plan ustala ochronę obszaru poprzez wprowadzenie zieleni naturalnej (chronionej) i zieleni leśnej. Oznacza to możliwość tylko ekstensywnego zagospodarowania obszaru (łąki i pastwiska), co niewątpliwie korzystnie wpłynie na cele ochrony obszarów Natura 2000. Należy również podkreślić, że pozwoli to na wyeliminowanie incydentów wandalizmu (pojazdy terenowe) obserwowanych na przedmiotowym terenie i terenach sąsiednich.
 
  1. nie uwzględnić uwagi zawartej w punkcie 3. dotyczącej potencjalnego zagrożenia jakie projektowana zabudowa będzie niosła dla noclegowiska żurawi na sąsiednich działkach w strefie przybrzeżnej z jeziorem Białym oraz dla jedynego w rejonie Mazur biotopu kulika wielkiego, a także miejsc przelotu i żerowania gęsi zbożowej i gęsi gęgawej;
 
W uwadze nr 3 dotyczącej potencjalnego zagrożenia, jakie projektowana zabudowa niosła będzie dla noclegowiska żurawi na sąsiednich działkach oraz dla jedynego w rejonie Mazur biotopu kulika wielkiego, a także miejsc przelotu i żerowania gęsi zbożowej i gęsi gęgawej należy uznać za hipotetyczne. Poprzez wprowadzenie w ustaleniach planu (na rysunku również) stref ochronnych od brzegów jeziora Białego oraz od rzeki Giłwy zminimalizowano możliwość oddziaływania przyszłej zabudowy zagrodowej na strefę przybrzeżną Podkreślić należy, że w wyznaczonej strefie ochronnej nie dopuszcza się lokalizacji jakichkolwiek obiektów budowlanych. Zatem dopiero w wyniku uchwalenia planu wprowadzona zostanie faktyczna ochrona 1,2 km brzegu jeziora Białego oraz terenów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie. Rozwiązanie takie można uznać za modelowe z punktu widzenia ochrony gatunkowej wymienionych ptaków.
 
  1. nie uwzględnić uwagi zawartej w punkcie 4. dotyczącej negatywnego wpływu budownictwa na biotopy gatunków stwierdzonych na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej przez Stowarzyszenie (we współpracy z naukowcami UWM w Olsztynie), w tym w szczególności: derkacza, orlika krzykliwego, kani czarnej, błotniaka stawowego, błotniaka zbożowego oraz bielika.
 
W uwadze nr 4 Stowarzyszenie odnosi się do inwentaryzacji ornitologicznej sporządzonej w okresie kwiecień – czerwiec 2016 r. Podkreślić należy, że w/w inwentaryzacja nie ma charakteru dokumentu i nie była brana pod uwagę podczas opracowania i uzgadniania projektu planu. Natomiast w trakcie prac nad przygotowaniem projektu planu wykorzystano wszystkie istniejące do tej pory opracowania oraz raport oddziaływania na środowisko wymieniony powyżej. Nie negując kwestii występowania w granicach lub w sąsiedztwie obszaru objętego planem chronionych gatunków ptaków należy jeszcze raz podkreślić, że to właśnie ustalenia planu wprowadzają faktyczną ochronę obszaru, ustalając przeznaczenie terenu w postaci: zieleni naturalnej (chronionej) i zieleni leśnej, a jedynie na niewielkim fragmencie (ok. 1% powierzchni), położonym przy drodze gminnej terenu zabudowy zagrodowej. W ten sposób właściciel terenu (rolnik) uzyska możliwość wybudowania siedliska, prowadzenia ekstensywnej działalności rolniczej oraz ochrony swoich gruntów przed wandalizmem.
Biorąc powyższe pod uwagę Wójt Gminy Piecki postanowiła przekazać niniejsze rozstrzygnięcie składającym uwagę oraz Radnym Gminy Piecki w celu podjęcia stosownej uchwały.
 
§ 2.
Zarządzeni wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
 
Wójt              
(-) Agnieszka Kurczewska

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Piecki
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Lidia Żarnoch-Micińska
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-07-12
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Lidia Żarnoch-Micińska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2016-07-12 14:03:00
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2016-07-12 14:03:08
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-07-12 14:03:08
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1250 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony